MudLife.cz   Prostě přidej!
Nepřihlášený uživatel
Registrace Přihlášení

Jak se obléct na překážkový závod?

23.9.2019, 14:37
Pokud se chystáte na svůj první OCR závod, jistě přemýšlíte co si vzít na sebe. Ať už jde o oblečení na Spartan Race, Gladiator Race nebo třeba Predator Race, doporučení budou vždy téměř stejná. Jednotlivé závody jsou si velmi podobné. To důležité je, že na všech se setkáte s vodou a bahnem, což by mělo ovlivnit výběr vašeho oblečení.

Nejdůležitější věcí, kterou musíte řešit je samozřejmě vhodná obuv. Boty ale nejsou tématem tohoto textu a vrátíme se k nim v budoucím samostatném článku. V tomto se budeme věnovat pouze oblečení a začneme pěkně odspodu:

Ponožky

Když se podíváte na fotky libovolného Spartan Race, uvidíte že téměř všichni závodníci mají podkolenky. Není to jen kvůli tomu že to vypadá dobře (ale vypadá), ale z praktičtějších důvodu. Jde totiž o speciální kompresní podkolenky, které plní vícero funkcí. Stlačují měkké tkáně celé spodní části nohy (různou intenzitou), čímž podporují průtok krve. Další výhodou je že omezují otřesy lýtek při běhu, čímž snižují jejich následnou bolest po běhu. Z toho důvodu je dobré nechat si podkolenky nasazené ještě několi kdesítek minut po doběhnutí. Další praktickou výhodou je, že chrání vaše lýtka proti různým odřeninám ke kterým můře na OCR běžně docházet.

Je tedy rozhodně dobré do těchto ponožek investovat a nemusí jít o žádné vysoké částky. Lze pořídit i kvalitní podkolenky od 300Kč, jen na sobě nebudou mít značková loga.

Legíny a kraťasy

Pokud jste muž, možná vás představa navléct se do legín vystrašila. Nebojte, dají se ještě překrýt normálními kraťasy :) Jejich přidaná hodnota se ale ukáže, jakmile budete absolvovat některý ze zimních závodů. Pokud teploty klesnou pod 10 stupňů, rozhodně to na holých nohou pocítíte. V takovém případě legíny představují další izolační vrstvu, která vás zahřeje.

Pro výběr kraťasů platí jednoduché pravidlo. Žádná bavlna. Přestože obecně u oblečení preferujeme co největší podíl bavlny na úkor umělých materiálů, u extrémních závodů to neplatí. Je to pro jednoduchý důvod, na který přijdete po prvním brodění ve vodě nebo bahně. Bavlněné oblečení nasaje obrovské množství vody. V lepším případě tak sebou pouze budete tahat zátěž navíc, v tom horším vám budou kraťasy neustále padat.

Při výběru legín i kraťasů na překážkový běh pamatujte na to, že nepůjde pouze o samotný běh, ale mnoho překážek které vyžadují všemožné pozice těla. Je tedy potřeba aby vše dobře sedělo a neslézalo. Ideální je si ve zkušební kabince udělat třeba několik dřepů.

Triko

Pro triko vhodné na Gladiator či Spartan Race platí podobné věci jako pro kraťasy. Opět volíme umělé materiály, které budou co nejlehší. Vhodné je také aby bylo triko co nejtěsnější. Nemusí být přímo kompresní, ale ve chvíli kdy je kompletně navlhlé, bude volné triko vytahané a neustále vás bude někde omezovat.

Pokud klesnou teploty, opět jen tričko nebude dostatečné. Můžete zvolit
Nebo je léto a chcete ukázat formu? Můžete klidně bežet úplně bez trička, jen počítejte s možností odřenin :)Mohlo by tě zajímat

Jak dopadlo světové mistrovství OCR 2019 Jak dopadlo světové mistrovství OCR 2019
Koronavirové změny v OCR závodech - červenec 2020 Koronavirové změny v OCR závodech - červenec 2020
Jak si vybrat svůj první překážkový závod? Jak si vybrat svůj první překážkový závod?