Co je to OCR neboli překážkové závody

2.9.2019, 12:18
Co jsou to překážkové závody, neboli OCR? Pod překážkovým závodem si mnoho lidí představí běh na oválu s přeskakováním několika výškových překážek. Takovou představou jsou však velmi vzdáleni skutečnosti a zkratka OCR také příliš nenapoví.

OCR znamená Obstacle Course Races, což bychom mohli přeložit asi jako Závody na překážkové dráze. Známější než tato zkratka ale zřejmě budou již konkrétní závody, například Spartan Race, Gladiator Race nebo Predator Race.

První závody toho typu se objevily v Americe v roce 2010 a velmi rychle se přenesly i k nám. První překážkový závod se u nás konal v roce 2013 a dnes jich je již několik desítek ročně. Jde o moderní typ závodů, který si získává čímdál větší popularitu. Nejde totiž jen o samotný běh, ale kombinaci s překonáváním zejména silových překážek. Na takové závod nestačí pouze natrénovat běh, prověří totiž vaší kompletní fyzickou zdatnost ve všech směrech. Právě pro svoji různorodost a náročnost si získávají takovou oblibu.

Překážky jsou opravdu pestré a každy pořadatel si vytváří neustálé nové a originální. Díky tomu se závody neopakují a každý závod vás muže zaskočit nějakou náročnou novinkou. Překážky často zahrnují ručkování na mnoho způsobů, brodění bahnem či vodou, nošení težkých nákladů nebo prolézání záludných konstrukcí. Nejnáročnější překážky bývají nepovinné a při nesplnění je možné nahradit je nějakým hendikepem, což je nejčastěji běh nebo angličkáky. Samotná délka závodu se pak pohybuje mezi 5 až 12 kilometry, ty nejnáročnější jsou však i násobně delší.

Překážkové závody / OCR jsou skutečnou výzvou i pro trénované sportovce. Získávají si však čím dál větší oblibu i mezi reakreačními sportovci všeho věku, dokonce i dětmi na dětských variantách závodu. Každý si totiž rád vyzkouší překonání svých vlastních limitů. Dá se proto očekávat že popularita těchto závodů bude neustále stoupat a dočkáme nových a nových tratí které pro nás budou další výzvou!Závodíš? Mohlo by Tě zajímat

Tréninkové gymnastické kruhy (2ks) pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Poctivý kruh na poctivý tréning
900 Kč  Více
Běžecký jednobarevný šátek / tunel pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Běh v mrazu bez problémů
59 Kč  Více
Kovový věšák na medaile - No Pain, No Gain pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Bez práce nejsou medaile
679 Kč  Více
Dámské oblečení Pánské oblečení Tašky a batohy Věšáky na medaile Tréninkové pomůcky Přívěšky a známky Ostatní


Nejnovější články

Jaký byl Monkey Race Skuhrov?

Přestože Vysočina nabízí velké množství krásných a náročných terénů, nekonají se zde prakt ...více

Poznejte nejlepší Ninja závodníky: Lucie Badalíková

V novém speciálním rozhovoru vám představíme další skvělou českou OCR závodnici, která se ...více
více článků
Sledujte nás
Mohlo by Vás zajímat
Běžecký jednobarevný šátek / tunel pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Běh v mrazu bez problémů
59 Kč  Více
Běžecký šátek / tunel #life4ocr pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Na běh není nikdy příliš zima
169 Kč 129 Kč  Více