Co je to OCR neboli překážkové závody

2.9.2019, 12:18
Co jsou to překážkové závody, neboli OCR? Pod překážkovým závodem si mnoho lidí představí běh na oválu s přeskakováním několika výškových překážek. Takovou představou jsou však velmi vzdáleni skutečnosti a zkratka OCR také příliš nenapoví.

OCR znamená Obstacle Course Races, což bychom mohli přeložit asi jako Závody na překážkové dráze. Známější než tato zkratka ale zřejmě budou již konkrétní závody, například Spartan Race, Gladiator Race nebo Predator Race.

První závody toho typu se objevily v Americe v roce 2010 a velmi rychle se přenesly i k nám. První překážkový závod se u nás konal v roce 2013 a dnes jich je již několik desítek ročně. Jde o moderní typ závodů, který si získává čímdál větší popularitu. Nejde totiž jen o samotný běh, ale kombinaci s překonáváním zejména silových překážek. Na takové závod nestačí pouze natrénovat běh, prověří totiž vaší kompletní fyzickou zdatnost ve všech směrech. Právě pro svoji různorodost a náročnost si získávají takovou oblibu.

Překážky jsou opravdu pestré a každy pořadatel si vytváří neustálé nové a originální. Díky tomu se závody neopakují a každý závod vás muže zaskočit nějakou náročnou novinkou. Překážky často zahrnují ručkování na mnoho způsobů, brodění bahnem či vodou, nošení težkých nákladů nebo prolézání záludných konstrukcí. Nejnáročnější překážky bývají nepovinné a při nesplnění je možné nahradit je nějakým hendikepem, což je nejčastěji běh nebo angličkáky. Samotná délka závodu se pak pohybuje mezi 5 až 12 kilometry, ty nejnáročnější jsou však i násobně delší.

Překážkové závody / OCR jsou skutečnou výzvou i pro trénované sportovce. Získávají si však čím dál větší oblibu i mezi reakreačními sportovci všeho věku, dokonce i dětmi na dětských variantách závodu. Každý si totiž rád vyzkouší překonání svých vlastních limitů. Dá se proto očekávat že popularita těchto závodů bude neustále stoupat a dočkáme nových a nových tratí které pro nás budou další výzvou!
Mohlo by tě zajímat

Letem světem OCR - 2-3. týden 2021 Letem světem OCR - 2-3. týden 2021
Letem světem OCR - 49. týden 2020 Letem světem OCR - 49. týden 2020
Jaké extrémní překážkové závody nás čekají v roce 2020? Jaké extrémní překážkové závody nás čekají v roce 2020?
Dámské oblečení Pánské oblečení Tašky a batohy Věšáky na medaile Tréninkové pomůcky Přívěšky a známky Ostatní


Nejnovější články

Letem světem OCR - 2-3. týden 2021

Vzhledem k neustále se nelepšící situaci se toho v OCR světě příliš nového neděje. Proto j ...více

Letem světem OCR - 1. týden 2021

Jaké novinky v OCR přinesl první týden rok 2021? Vzhledem k stále trvající situaci, kdy ne ...více
více článků
Sledujte nás
Mohlo by Vás zajímat
Skládací láhev pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Nezaberu žádné místo navíc
59 Kč  Více
Bavlněná taška - unesu víc pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Uneseš víc než tahle taška?
179 Kč  Více