Jaký byl Excalibur Race v novém kabátě?

Včera 11:31
S oblíbenou českou OCR sérií Excalibur Race to minulý rok vypadalo nahnutě. Organizátor Jakub Exner oznámil, že s pořádáním končí a podzimní závod na Helfštýně měl být poslední. Nakonec se však ukázalo, že celá závodní série přejde pod nového pořadatele. S tím se samozřejmě dalo předpokládat, že dojde i k množství změn. První za čtyř závodu naplánovaných závodů na rok 2025 proběhl poslední dubnový víkend. A jaký tedy byl Excalibur Race v novém kabátě?

Nový pořadatel Honza Kolář naplánoval 4 závody, jeden pro každé roční období. Velkou změnou jsou lokality. Zachovaný zůstal pouze populární Helfštýn, tři zbylé jsou přímo v Brně nebo jeho blízkosti. Tím rozhodně potěšil závodníky z Jižní Moravy, protože v této oblasti je o OCR závody dlouhodobě nouze.

První jarní závod se konal v areálu Anthropos a trasa vedla v kopcích nad řekou Svratkou. V pátek mohli závodníci vyzkoušet kratší noční závod. V sobotu klasické tratě HELL a SKY a na neděli byl připravený dětský a OCRC (závod se psy). Zúčastnil jsem se pátečního a kratšího sobotního závodu a jako dlouholetý závodník na Excaliburech zkusím sepsat svůj pohled na závody pod novým organizátorem.

První rozdíl zaznamenáte ještě dávno před závodem. Závodní série má zbrusu nový web, který je opravdu přehledný a najdete na něm detailní informace. Obrovským plusem je kompletní přehled překážek s fotkou (někdy i videem), popisem a přesnými pravidly. Právě pravidla byl častý neduh na dřívějších závodech, kdy nebyla jasně daná a často záleželo na tom, jak si je vykládá konkrétní dobrovolník na překážce. Velmi detailní mapy závodů byly taktéž zveřejněny s velkým předstihem. Nově však záměrně bez vyznačených překážek, aby závodník nikdy nevěděl co ho za rohem čeká.



A teď už k samotnému závodu. Zázemí závodů bylo připraveno velmi dobře. Na místě nechybělo nic co běžně závodníci potřebují - velké parkoviště, sprchy, wc, šatny a úschovna. A k těmto standardním věcem i spousta bonusových - konstrukce se všemi možnými segmenty na rozvěšení, dětské nafukovací hrady, nebo občerstvení - dokonce včetně grilovaného selete, které měl každý závodník v ceně startovného. Vyzvednutí registrace probíhalo trochu pomaleji a místy se tvořila fronta, nicméně bohatý startovní balíček čekání vynahradil.

Podstatné změny se dočkaly čtyřčlenné týmy. Nyní již není možné startovat zároveň jako jednotlivec a zároveň v týmu. To byla dřívější specialita Excaliburu, která dle mého lákala dost závodníků. Možnost závodit bez omezení sám za sebe a zároveň být i součástí týmu byla zajímavá a neobvyklá možnost. Pro závodníky, kteří aspirují na umístění v jednotlivcích tak nyní není velká motivace skládat tým. Zrušení této možnosti osobně nepovažuji za dobrou změnu. Rozumím ale vizi organizátorů, kdy chtějí, aby každý měl jednoznačně dáno v jaké kategorii závodí.

Výrazné změny se dočkal i systém náramků a hendikepů. Nově je systém podobný tomu, co známe například z MČR. Kategorie OPEN může překážky opakovat neomezeně, pokud ji vzdá, následuje hendikep. Kategorie RACE dostává náramky (pro tyto závody to byly 3). Na překážku má jeden pokus a při nesplnění přichází o náramek. V případě že přijde o všechny tři a nesplní další překážku, je označený jako diskvalifikovaný. Jeho čas ale ve výsledcích je uvedený a účastnickou medaili také dostává. Zároveň, pokud nějaký náramek chybí, před cílem musí závodník absolvovat trestný okruh s takovým počtem pneumatik, kolik mu chybí náramků.

Za mě osobně jde o výbornou změnu, která zásadním způsobem zvyšuje důležitost překážek, které nyní rozhodují o vítězi mnohem více, než jen rychlost běhu. Ruku v ruce s tím jde i vyšší náročnost u některých nových překážek. Z mého pohledu se nový Excalibur Race řadí mezi jedny z překážkově těžších, ale dobře vyvážených závodů. Speciálně bych chtěl vypíchnout překážku, kdy se ručkuje přes řeku po 16ti zavěšených kruzích na mostě. Opravdu zážitková záležitost, se kterou se člověk jen tak jinde nesetká.



Samotná trať byla dobře vymyšlená i značená, dobrovolníci (resp. zde brigádníci) velmi ochotní a milí. V lesní kopcovité části příliš překážek nebylo, ale chápu že terén to v tomto konkrétním případě neumožňoval. Většina zajímavějších a náročnějších překážek tak byla spíše v poslední čtvrtině trati.

Změny doznaly i časy závodů. V jeden den se běhají dva závody a není výjimkou, že se mnoho závodníků účastní obou. Dřívější rozmezí několika volných hodin mezi závody bylo zkráceno a nastávaly tak situace, kdy závodník měl teoreticky po doběhu do cíle jen pár minut, než musel startovat podruhé. To se operativně vyřešilo posunem startu druhého závodu o půl hodiny, nicméně to také není ideální řešení. Jednak jde stále o dost krátkou pauzu, a jednak těsně před startem posunout čas závodníkům, kteří jsou k dané chvíli nějak připraveni na běh není vhodné. Jakmile ale bude v závodě vyšší účast a tedy i starty budou probíhat delší dobu, problém se vyřeší sám.

Ještě jedna věc se nejen z mého pohledu úplně nevydařila a tím bylo vyhlašování. Nejen že bylo posunuté o hodinu, ale kvůli velkému množství kategorií celou další hodinu trvalo. To znamená že například závodníci kteří svůj závod startovali v 10 dopoledne, museli čekat až do šesti hodin večer. Není tak divu, že někteří z vyhlašovaných již na místě nebyli a dav diváků už byl také prořídlý. Na druhou stranu je pěkné a poměrně unikátní, že organizátoři chtějí vyhlašovat vítěze i v kategorii OPEN.

K vyhlašování vítězů musím ale rozhodně dodat i to pozitivní. Výhry pro závodníky byly opravdu na vysoké úrovní. Nejen že Excalibur Race je nyní jeden z velmi málo závodů, kde se přímo získává peněžní výhra, ale také startovné na další závody. TOP 3 závodníci pro každé pohlaví navíc získali startovné na další dva partnerské závody. Hodnotou výher se tak Excalibur rozhodně řadí mezi ty nejlepší u nás.

Jak tedy Excalibur Race pod novým organizátorem dopadl? Jednoznačně skvěle! Až na zmíněné výjimky jsou všechny změny ku prospěchu věci. Zázemí celého závodu je výborné, ale zároveň závod neztratil svoji původní atmosféru. Jde o první závod, dá se tak předpokládat že se těch pár neduhů podaří do příště odstranit a Excalibur tak bude jedním z nejzajímavějších OCR závodů v ČR. A to tu rozhodně nemá malou konkurenci.

O to více zamrzí skromnější účast. Věřím ale, že nejen já, ale i další závodníci budou o prvním závodě mluvit jen kladně a doporučovat ho dál. Předpokládám, že v létě se nás tak v Dolních Kounicích sejde výrazně více. Excalibur Race si to rozhodně zaslouží.


Závodíš? Mohlo by Tě zajímat

Sportovní láhev pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Stylová, lehká, praktická
309 Kč  Více
Kovový věšák na medaile - nejsem princezna pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Nejsem princezna, umím zabrat
999 Kč  Více
Kovový věšák na medaile - v cíli spolu - poškozený kus pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Na startu spolu, v cíli spolu
949 Kč 569 Kč  Více
Dámské oblečení Pánské oblečení Tašky a batohy Věšáky na medaile Tréninkové pomůcky Přívěšky a známky Ostatní


Nejnovější články

Jaký byl Excalibur Race v novém kabátě?

S oblíbenou českou OCR sérií Excalibur Race to minulý rok vypadalo nahnutě. Organizátor Ja ...více

Kalendář překážkových závodů pro rok 2025

I tento rok pro Vás máme tzv. termínovku, neboli kalendář všech českých překážkových závod ...více
více článků
Sledujte nás
Mohlo by Vás zajímat
Běžecký šátek / tunel #life4ocr pro závodníky překážkových závodů (OCR)
Na běh není nikdy příliš zima
169 Kč  Více